הפוסל במומו פוסל, האומנם?

הפוסל במומו פוסל.
חייבת לפתוח דיון על המשפט הזה. קל מאוד לקחת משפטים מהתורה ומהכתובים ולהשתמש בהם כפי שנוח. אז בגלל שעכשיו גם אני חלק מקהילת המאמנים, ואני אישה שמאוד חשוב לה הדקויות, וכשאני עברתי תהליך אימון (של כמה שנים) ובמיוחד בשנה האחרונה היה לי הסתייגות ואפילו העלתי עניין על אישה מהמעגל הקרוב-רחוק שלי, והמאמנת שלי גם ציינה את המשפט הזה. "הפוסל במומו פוסל" ואני בתוכי חושבת. האומנם? הריי אם אני רואה איש צועק ברחובות ואני לכל הדעות כולל דעתי שלי, אדם שקט ורגוע (אני לא, רק דוגמא) אזיי איך המשפט "הפוסל במומו פוסל" בכלל רלוונטי אליי, מעבר לזה שאנחנו בני אדם כמו כולם ובכולנו יש את קשת הרגשות, התחושות והתגובות רק במינונים שונים. עדיין.. לא התחברתי ומשהו בתוכי גרם לי לחקור ולבדוק את העניין במקורות, הריי אי אפשר להשתמש במשפט הזה ככל העולה על הדעת, לא לשם כך הוא נוצר. בדיוק כמו המשפט הידוע וגם מקורו בתורה "איש באמונתו יחיה".. גם מסולף לחלוטין.

הפסוק האמיתי הוא בספר חבקוק, בפרק ב פסוק ד –
"וְצַדִּיק בֶּאֱמוּנָתוֹ יִחְיֶה"
ואני בטוחה שישנם דוגמאות נוספות. אז בואו נחזור לעיקר..
הפוסל במומו פוסל.. לא, לא בהכרח
הפירוש הנכון הוא למשפט זה שעליו עמד בזה המהרש"א בקידושין (דף ע עמוד ב) וכי כלל הוא שכל הפסול פוסל? והרי יש שפוסל באמת!, אלא הסביר שם, שמי שמזכיר גנאי ופסול של אנשים ואינו מזכיר לעולם שבחן, עליו נאמר כל הפוסל במומו פוסל. אולם באמת מי שגם מדבר בשבח של אנשים, לא בהכרח שבמומו פוסל.

אז אנשים, לפני שאתם משתמשים בביטויים תנכיים כאלו ואחרים, תבדקו את עצמכם מה הפירוש ולמה התכוון המשורר הנכבד. אי אפשר לקחת מילים ולסלף אותם כאוות נפשכם.

היום אני אלך לישון בשקט. אחרי ימים שחשבתי שמשהו לא בסדר בי, לא הבנתי איך העניין ההוא שהזכרתי התהפך עלי והלוא אני לא רכלנית בכלל, לא מדברת בגנאי של אנשים אחרים ולא כפוית טובה, אפילו ניסיתי למצוא לכך חיזוקים לדבריי המאמנת ולתזכורות של המשפט. היום מצאתי מנוחה לעצמי. משפטים מהמקורות, נשאירם במקורות וחשוב לדעת בדיוק מה אומרים המילים שאנחנו מוציאים מהפה. כזאת אני, מדויקת.


אז כן, אחרי שנים שאני עוברת תהליכי אימון והתפתחות אישית, ואחרי שנה שאני גם מלווה עסקים בצמיחתם, גם אני חלק מקהילת המאמנים. מזל טוב לי ולכם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.